Większość osób, które zawodowo czy też amatorsko zajmują się pozycjonowaniem stron www doskonale zdają sobie sprawę, że za pomocą ZennoPostera jesteśmy w stanie zautomatyzować pewne czynności. Nie trzeba znać się na programowaniu, żeby tworzyć własne szablony, które de facto mogą nam posłużyć w pozycjonowaniu i ogólnie w marketingu. Niniejszy tutorial będzie dotyczył przycinania adresów URL do domeny głównej. Niejednokrotnie w czasie tworzenia szablonów ta widza be zwątpienia jest potrzeba.
Powiedzmy, że chcemy stworzyć szablon, który będzie zmieniał nam datę i czas publikacji artykułów w WordPress dla wielu domen (zakładamy, że login i hasło jest takie samo). Musimy sobie odpowiedź na pytanie: jaki plik z danymi będzie nam potrzebny, aby nie trzeba było już nigdy modyfikować szablonu?
Na pewno:
– login
– hasło
– rok
Takie rzeczy jak dzień, miesiąc, godzina i minuty najlepiej generować automatycznie za pomocą: RANDOM.
Czyli plik tekstowy mógłby wyglądać tak:
login;hasło;rok arve_lek;pozycjonowanie;2012
Mniejsza z tym :) nas interesuje drugi plik, który będzie zawierał adresy URL artykułów np:
https://pawelmacur.com/pozycjonowanie-stron/ https://pawelmacur.com/pozycjonowanie-stron/przekierowanie-301/ + inne domeny z podstronami do artykułów
I teraz, aby edytować datę w artykule, najpierw trzeba się zalogować, więc trzeba wyłuskać z pliku z adresami artykułów samą domenę główną. Czyli w naszym przypadku będzie to: https://pawelmacur.com.
Wystarczy użyć wyrażenia regularnego (World processing – Regex)
https://.*?(?=/)
Krok Po Kroku do momentu wyłuskania adresu domeny głównej:
1 Krok: Wczytujemy naszą listę adresów do artykułów
W tym kroku musimy zaznaczyć: Load from a file i Save change list to file oraz podać ścieżkę do pliku tekstowego wykorzystując funkcję: {-Project.Directory-}NazwaPlikuZartykulami.txt
2 Krok: Pobieramy pierwszy adres z pliku tekstowego i zapisujemy do zmiennej
3 Krok: Wyłuskanie domeny głównej
W tym kroku za pomocą prostego wyrażenia regularnego wyciągamy adresy domen głównych. {-Variable.linktoarticle-} to nic innego jak zmienna z kroku 2, czyli zawiera link do pierwszego artykułu z pliku tekstowego. W zmiennej {-Variable.linktodomain-} będziemy mieli zapisaną domenę główną.
Banalnie proste.
3 komentarze
Dzięki za poradę – faktycznie proste :) Te wyrażenia regularne zawsze mnie przerażają, tak więc tutorial dla laika jak najbardziej przydatny.
Mnie też przerażały, ale z czasem jakoś je opanowałem. Możne nie w postaci bardzo zaawansowanej, ale wystarczająco, żeby wykonywać proste czynności.
Dzieki za porade – jedyne co bym zauwazył, że triim to root nie do konca działa.
Jak sie trafi httpss to jest lipa, wystarczy zmienić:
https?.://.*?(?=/)