Spis treści:
Napisałem swego czasu artykuł dotyczący przekierowania 301 blogu na nowych adres (Przekierowanie 301 z podstron oraz domeny głównej). Był to mój jeden z pierwszych artykułów, który dodałem na swoim blogu. Jeszcze wtedy moje pojęcie o przekierowaniach 301 było znikome (w ogóle wiedza dotycząca SEO:P). W tym artykule opiszę przebieg działania przekierowania 301 z domeny zapleczowej na stronę Klienta. Niestety domen, ani fraz nie zdradzę :)
Przekierowanie 301 było wykonane: 6 marca 2012.
Pozycje wyjściowe strony zapleczowej
Z powyższego obrazku łatwo zauważyć, że nie monitorowałem strony zapleczowej od 6 marca. Dlaczego ? Po prostu zapomniałem ją dodać do panelu CRM :) Ale na szczęście obudziłem się 10 marca. Miałem tylko 4 dniowy poślizg.
1 fraza – top7
2 fraza – top5
3 fraza – top9
4 fraza – top28
Pozycje wyjściowe strony Klienta
Kolorem czarnym są zakryte frazy, które nie były uwzględniane przy przekierowaniu 301.
1 fraza – top14
2 fraza – top6
3 fraza – top9
4 fraza – top8
301 htaccess
Użyte przekierowanie 301 w pliku htaccess wyglądało następująco:
Redirect 301 /podstrona_1_strony_zapleczowej.php https://domena_klienta.pl/podstrona-1 Redirect 301 /podstrona_2_strony_zapleczowej.php https://domena_klienta.pl/podstrona-1 RewriteRule ^.?$ https://domena_klienta.pl/ [R=301,L]
Opis działania
Pewnie niektórym osobom może być ciężko zrozumieć cokolwiek z obrazków. Szczególnie że samemu mi się miesza jak na nie patrzę :) Dlatego postanowiłem opisać słownie cały etap.
- Przekierowanie było robione po to, aby podnieść pozycje fraz w wyszukiwarce Google dla strony Klienta.
- Obie strony były pozycjonowane na te same frazy (prócz fraz, które są zakreślone kolorem czarnym).
- Przekierowanie 301 było wykonane 6 marca 2012 roku. Po tym czasie strony nie były pozycjonowane.
- Frazy na stronie zapleczowej były pozycjonowane tak: (2 i 4 fraza były pozycjonowane na stronę główną, fraza 1 na podstronę oraz fraza 3 na inną podstronę).
- Strona Klienta była pozycjonowana tak: (2 i 4 fraza = strona główna, fraza 1 i 3 na tę samą podstronę).
- Czyli przekierowanie 301 ze strony zapleczowej wyglądało następująco:
– strona główna zaplecza = strona główna Klienta (frazy 2 i 4)
– podstrona 1 zaplecza = podstrona 1 Klienta (fraza 1)
– podstrona 2 zaplecza = podstrona 1 Klienta (fraza 2) - Od 11 do 18 marca została przekazana moc stronie Klienta.
- 19 marca 2012 strona zapleczowa została wyindeksowana z Google.
Wnioski
- Jeżeli strona przekierowująca znajduję się na lepszych pozycjach niżeli strona docelowa (Klienta), to moc zostanie przekazana w 100% i pozycje dla strony docelowej (Klienta) będą lepsze niż wyjściowe pozycje strony, z której wychodzi przekierowanie 301. Czyli wygląda to mniej więcej tak: Pozycje Fraz Strony Klienta po 301 = wyjściowe pozycje fraz strony zapleczowej * jakiś % dodanej mocy dla fraz.
- Tym razem przekierowanie zadziałało szybciej, więc nie wiemy w 100%, po jakim czasie przekierowanie zadziała. Zazwyczaj trwa to między 1-4 tygodniami.
- Według mojego skromnego doświadczenia z 301, linkowanie stron (strona, z której wychodzi 301 i strona docelowa) w czasie przekierowania nie przyśpieszy procesu ukończenia przekierowania 301.
- Można wykonywać 301 więcej jak 1 raz na daną stronę, tudzież podstronę. Więcej o tym w osobnym artykule -> Ograniczenie liczby przekierowań 301
Frazy były monitorowane programem -> OmniMonitor – panel CRM
PS. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy linkowanie strony, z której wychodzi przekierowanie podniesie pozycje strony docelowej (Klienta), to subskrybuj ten artykuł, a pewnego dnia dodam komentarz z informacją o aktualizacji wpisu o nowe zdjęcie po miesięcznym linkowaniu :)
25 komentarzy
czekam na raport końcowy :)
Dzięki za dzielenie się swoim doświadczenie, Mało na których blogach SEO chcą się dzielić swoją wiedzą.
Albo mi się wydaje albo są coraz ciekawsze artykuły na tym blogu :) Bardzo ciekawy test, również czekam na raport finalny.
Staram się jak mogę :)
Ciekawy test. Zaskakująco szybko 301 zaskoczyła. Jak wygląda sytuacja po 2 tygodniach (pytam oczywiście o pozycje :P) ?
Ciekawy patent z tymi RSS. Liczę, że nie każesz długo czekać na dodatkowe info :)
Wstrzymam się z odpowiedzią do 23 kwietnia, bo linkuje cały czas stronę, z której wychodzi przekierowanie 301. (ja wiem jaki będzie efekt :))
Za dużo powiedziałem, bo można wyczytać wszystko między wierszami.
Kiedy robicie przekierowania z zapleczowki a kiedy trzymacie linki to mnie bardzo ciekawi
Pozdrawiam
Jakbym miał spore zaplecze to bym nie robił przekierowań 301 :) (no może nie do końca).
Klient z małym budżetem = 301.
Klient z dużym budżetem = linki z zaplecza.
Jeszcze kwestia czy fraza jest trudna, Jeżeli przychodzi Klient z małym budżetem i chce pozycjonować się na trudne frazy, to odprawiam go z kwitkiem.
Jak przychodzi Klient z dużym budżetem i chce się pozycjonować na trudne frazy, to zazwyczaj robię linki z zaplecza + 301.
Dobry wpis. Nie jestem asem jeśli chodzi o takie działania (jak dla mnie zaawansowane) więc to wiedza w sam raz dla mnie. Chętnie się dowiem jak to wyjdzie za miesiąc. Pozdro.
Dobry tekst. Zastanawiam się tylko czy to się opłaca i jaki jest sens potem linkować stronę zapleczową skoro jest z niej przekierowanie 301 na stronę klienta.
To już każdy sam musi zdecydować czy mu będzie opłacało się zrobić 301 ze strony zapleczowej. Takie rozwiązanie na pewno jest tańsze niż budowa zaplecza i linkowanie z niego.
Warto też dodać, że przygotowując stronę do przekierowania powinno się ją linkować z innych źródeł niż domenę na którą będzie docelowo wskazywać.
Zaktualizowałem wpis o nowe zdjęcie (na samym końcu artykułu).
czy po pingwinie i pandzie przekierowanie 301 z innej domeny nadal działa?
w sieci jest wiele sprzecznych informacji na ten temat…
Działa.
Czemu uważasz 301 z zapleczówki jest tańsze niz zaplecze i linkowanie z niego ? Chyba ze masz na myśli moc jaka przenosi, bo link to link a tak cała domena przekierowana zostaje.
PS. Fajny blog od początku powstania był ciekawy.
Dobre zaplecze kosztuje i po prostu nie raz lepiej jest zrobić 301 niżeli linkować z zaplecza. Poza tym Klient rezygnuje z Twoich usług, potem ściągam 301 i mam wypozycjonowaną domenę, na której mogę zarabiać w dalszym ciągu.
Witam, dziękuję za ciekawy wpis, na pewno będę śledził bloga po więcej.
Mam kilka pytań :
1. Czy nazwa domeny zapleczowej pod 301 powinna zawierać pozycjonowane słowa kluczowe (np. taniemeble.miasto.pl, taniemeble-miasto.pl itp. ) i czy to ma jakiekolwiek znaczenie?
2. Po jakim czasie wrzucasz 301 na domenę klienta( zakładając, że mam świeżo założoną domenę, która po 2 m-c wskoczyła w 10), czy młoda domena może zaszkodzić starszej, która jest niżej w SERPie na te frazy ?
Z góry dziękuję
1. Nie ma znaczenia.
2. Jak domena osiąga pozycje, które mnie satysfakcjonują to robię 301. Nie zaszkodzi starszej.
Co się stanie w sytuacji gdy np. przekierujemy domenę,
która jest niżej na pozycjonowane frazy od strony docelowej ?
Nie mam zielonego pojęcia :) Nigdy takiego testu nie przeprowadzałem. Mogę jednak tylko spekulować, że pozycja może się umocnić lub pewnie zostanie poniesiona o parę oczek. Ale nie daję głowy.
Witam, czy używa Pan domen .pl itp. czy wielu subdomen z jednej domeny? Na pewno druga opcja jest dużo tańsza ale czy również skuteczna? Utrzymanie w konsekwencji tylu domen ilu mamy klientów jest w końcu trochę kosztowne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Osobiście stosuję już metodę, że robię 301 dla każdego Klienta z jednej domeny. Zazwyczaj jest to .pl
a czy testował Pan wersję 301 z subdomen? czy odradza Pan budowanie stron pod 301na subdomenach?
Na początku tak robiłem. Subodmeny do tej pory trzymają się dobrze i żaden zwierzak ich nie ruszył.